2 Aralık 2011 Cuma

John Stephen Akhwari'nin Hikayesi

1968 Meksika Yaz Olmipiyatı 

Hava kararmaktadır. Maraton yarışı sonuçlanalı bir saati geçmiştir. Stadyum neredeyse boşalmıştır. Stadyumun temizlikçileri yavaş yavaş etrafı toparlamaya bile başlamıştır. Tam o sırada stadyumun giriş kapısından yarışı bitirememiş bir siyahi atlet gözükür.

Atletin gözü finiş çizgisini aramaktadır. Koşma ile yürüme arası bir şey, seke seke ilerlemektedir. Sonunda atlet bitirme ipini göğüsler. Böylece John Stephen Akhwari, Mexico'daki 1968 Olimpiyatları'nda tarihe geçer. Ama bu Tanzanyalı atletin tarihe geçmesine asıl neden, yarışı en son bitiren atlet olması değil, ipi göğüsledikten sonraki sözleri olmuştur. 
Bu Tanzanyalı atlet yarış sırasında bir kaza geçirmiş ve yaralanmıştır. Tedavisi yapılmıştır, ama bacağı hâlâ kanamaktadır. Stadyumda kalan bir küçük kalabalık bu atleti alkışlarlar.

Maraton koşusunu yazacak az sayıda gazeteci daha stadyumdan ayrılmamıştır. "Yarışı kazanma şansınızı kaybetmiştiniz. Neden ille de yarışı bitirmek için bu kadar kendinizi zorladınız?" Bu soruya Tanzanyalı atlet çok şaşırır; ama sonunda cevabını verir. "5.000 bin Mil uzaklıktaki benim ülkem buraya yarışa başlayayım diye değil, yarışı bitireyim diye yolladı" der. 


 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkürler