4 Mayıs 2013 Cumartesi

İstanbul'daki Müzelerin Ücretsiz Günleri

Efendim, bu aralar İstanbul'da daha önceleri gezme fırsatını yakalayamadığım müzeleri gezme isteği doruk noktasında. Boş günümde derhal o müzeye gidip, gezip, hatta kütüphanesindeki kitapları karıştırmak için kendimi zor tutuyorum. İstanbul birçok müze var. Birçoğu da ücretsiz girip gezebiliyorsunuz. Ücretli olanların ise haftada bir günü ücretsiz. İşte bu yazımda tamamen veya haftada bir günü ücretsiz olan müzelerini sizlerle paylaşacağım. Tabi benim gidip gördüğüm, gideceğim yerler yani bildiklerim kadarıyla paylaşacağım, zaman içerisinde yeni yerler öğrendikçe güncelleme yapacağım.İstanbul Modern Müzesi, boğazın tam dibinde muhteşem manzarasıyla bizi karşılıyor. Tophane tramvay durağına yürüme mesafesinde olan İstanbul Modern, içerisinde sergiler dışında, sinema salonu, kütüphanesi ve restoranı ile sanat severleri beklemeye hazır bekliyor. İstanbul Modern Müzesini Perşembe günleri ücretsizce gezebilirsiniz.
İstanbul Modern
İşbankası Müzesi, Eminönü'nde Yeni Cami'nin arka tarafında büyükçe tarihi bir bina yer alıyor. İşbankasının şubesi olma görevini üstlenen bina, 2005 yılında müzeye çevrilmiş. İçerisinde bankacılık adına eserlerin yer aldığı bir müze özelliğini taşıyan ve kasa dairesine inip, cebinizdeki paraların gerçek olup olmadığını kontrol edebileceğiniz yerlerin olduğu bir müze. İşbankası müzesini Pazartesi günleri kapalı olduğundan diğer günler ücretsizce gezebilirsiniz. 
İşbankası Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgân'da boğaza muhteşem şekilde hâkim olan ve  içerisindeki bahçenin tertemiz yer aldığı müze de Sakıp Sabancı'ya dair ve sanata olan düşkünlüğünü sergileyen bir müze ile karşılaşacaksınız. Bu müzeye gitmeden önce Sakıp Sabancı'nın İşte Hayatım kitabını okumanızı tavsiye ederim. Sakıp Sabancı Müzesini Çarşamba günleri ücretsizce gezebilirsiniz.
Atlı Köşk-Sakıp Sabancı Müzesi
Pera Müzesi, TRT Tepebaşı binasının hemen karşısında başka bir tarifle İstiklal Caddesinin iki üç sokak altında yer alan Pera Müzesinin en önemli şaheserlerinden biri Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisinin burada yer alıyor olması. Pera Müzesini Çarşamba günleri Genç Çarşamba adı altında öğrenciler ücretsiz olarak gezebilir.
Pera Müzesi

Liste zamanla güncellenecektir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Teşekkürler