19 Ağustos 2014 Salı

Ankara-İstanbul arası Seyahat

Efendim Merhabalar,
Ankara-İstanbul arasında 25 Temmuz 2014 tarihinde açılan Yüksek Hızlı Treni deneme imkânı buldum. Bu seyahatimin diğer ulaşım araçlarıyla olan süre kıyaslamamı sizlerle paylaşacağım.
Trenim 14.40'da Ankara Garından hareket etti. 80 dakikada Eskişehir'e vardık. Ray üzerinde maksimum hız olan 250 km/h kadar yükseldi. Eskişehir'den sonra İzmit'e 100 dakikada vardık. İzmit'ten sonrada son istasyon olan İstanbul(Pendik) 42 dakikada vardı. Seyahatim toplamda 222 dakika yani 3 saat 42 dakika sürdü. Buna ek olarak Pendik istasyonundan şehir merkezine gitmek, en iyi şartlarda 40 dakika diyebilirim. Ankara Garı şehir merkezinde yer aldığı için onu bu süre içerisine dahil etmeyerek, toplamda 262 dakika yani 4 saat 22 dakika olarak ifade edebilirim.
Seyahat süresi bakımından Yüksek Hızlı Tren ile uçağı karşılaştırdığımda şöyle bir sonuç çıkıyor. İstanbul'da Sabiha Gökçen Havalimanına gitmek için yaklaşık 90-100 dakika gerekiyor. İstanbul-Ankara uçakla yaklaşık olarak 50 dakika sürüyor. Ankara Esenboğa Havalimanından şehir merkezine gitmek de 40 dakika sürüyor. Uçak ile yapılan seyahat toplamda ortalama olarak 190 dakika yani 3 saat 10 dakika diyebiliriz. Tabi buna hava trafiği, rötar ve şehir içi trafiklerini eklediğimizde bu süre giderek artıyor.
Uçakla seyahat trene göre 72 dakika daha makul gibi gözüküyor; fakat bu süre giderek zamanla azalacaktır. Yüksek Hızlı Tren hattını Marmaray ile bağlantılı hale getirdiklerinde bu sürenin 30 dakikaya kadar düşeceğini tahmin ediyorum.
Otomobil ile seyahat şoförden şoföre değişse de ortalama olarak 300 dakika yani 5 saat olarak belirtebilirim.
Otobüs ile seyahat içinse en az 7 saatin gittiğini rahatlıkla söyleyebilirim.
Bu şartlar altında Ankara-İstanbul arasındaki en hızlı ulaşım (Uçak>Yüksek Hızlı Tren>Otomobil>Otobüs) olduğu sonucuna ulaşıyoruz.
Uçak:          190 dakika
Tren:           262 dakika
Otomobil:  300 dakika
Otobüs:     420 dakika

İletişim Adreslerim:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Teşekkürler