19 Ağustos 2014 Salı

Yüksek Hızlı Tren

Efendim Merhablar,
Bir önceki yazımda Yüksek Hızlı Treni kullandığımdan bahsetmiş ve diğer araçlarla yolculuk süresi bakımından kıyaslama yapmıştım. O yazımın özeti olarak İstanbul'dan Ankara'ya en kısa sürede sırasıyla uçak, yüksek hızlı tren, otomobil ve otobüs gitmekte.
Bu yazımda da Yüksek Hızlı Tren seyahatimin detaylarına değineceğim.
Açıkçası yurtdışı seyahatlarımda zaman zaman hızlı trenleri de kullanmıştım. O trenlere genel kıyasla bizim hızlı trenin konfor bakımından daha iyi olduğunu diyebilirim.
Koltuk aralarındaki mesafe gerçekten çok fazla, benim boyumdaki biri rahatlıkla bacak bacak üstüne atabilir.
Koltukların önündeki masada kucağınıza ulaşacak kadar geniş ve uzun. Bir şey yer,içer ve kitap okurken rahatlıkla geniş geniş bu aparatı kullabiliriz.
Koltukların hemen yanında 8 kanallı radyo yer almakta. Bir radyo trenin tanıtımını yapıyorken, 3 tanesi sesli hikaye, 3 tane pop, 1 tane galiba belgesel radyo kanalı yer almakta. Açıkçası ben camdan dışarı bakarken sesli hikayeleri dinledim.
Yemekli vagonda herkese yemek dağıtımı yapılmakta, tabi hal böyle olunca bu vagonun fiyatı normal bilete göre 15 Lira daha fazla. YHT'nin yemeklerini THY ile kesinlikle karşılaştıramam; ama bu konuda rezalet sayılmaz. Porsiyonlarının bana biraz az geldiğini belirtmem gerekli.
Diğer vagonlara da bir görevli servis arabasıyla çay, kahve, kraker vb. şeylerin satışını vagonlar arası dolaşarak yapmakta.
Yemeksiz vagonlarda oturuyorum diye aç kalmazsınız, restoran bölümüne geçerek orada yemeğinizi yiyebilir, çayınızı içebilirsiniz. Benim önerim canınız sıkıldığında bu vagona geçerek isteğinizi yapmanız.
Vagonların içerisinde ekranlar bulunmakta ve bu ekranlarda trenin saatte ne kadar hızla gittiğini gösteren paneller yer almakta. Sesli ve görüntülü uyarılarla gelecek istasyonun bilgisini vermekte.
Yüksek Hızlı Trenlerde Raillife dergisi yer almakta, ilk sayı olarak içerik bakımından fakir olmasına karşın daha sonraki sayılarında daha çeşitli yazılar yer alacağını ümit ediyorum.
Business Class vagonlar daha da geniş koltuklar yer almakta; fakat normal vagonların koltukları gerçekten geniş... Normal vagonda bir sırada 4(2+2) koltuk yer alırken,  Business vagonda 3(2+1) koltuk yer almakta ve her koltuğun kendi eğlence sistemi/paneli bulunmakta.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Teşekkürler